Nakupovanie v nedeľu

Určite sa mnohí z Vás vyberajú do obchodov a potravín práve v nedeľu. Prečo je to tak? Z časti za to môže naša moderná uponáhľaná doba, v ktorej musíme cez týždeň pracovať dlho do večera, v sobotu sa väčšina z nás snaží doma upratať a tak zostáva len nedeľa na nakúpenie potravín a oblečenia.

Nie sú však všetky obchody otvorené. Stále máme obchody, ktoré sú v nedeľu zatvorené. Sú to najmä menšie obchody, ktoré sa nachádzajú mimo veľkých nákupných centier a také, ktoré majú skrátený režim otváracích hodín. Nedeľné nakupovanie nie je len o peniazoch alebo obchode. Je to najmä o tom, že daný zamestnanci si môžu v tento deň oddýchnuť a nabrať sily na nový týždeň. Taktiež im to umožňuje stráviť čas s rodinou.

Je to ťažké rozhodnutie pre podniky, aby zostali zatvorené, pretože strácajú zisk a ich konkurencia nemusí zatvoriť tiež. Niektorí sú to ho názoru, že je to potenciálne komerčná samovražda v dnešnej dobe, pretože ak nie ste otvorení, pomôžete Vašim konkurentom. Existuje však niekoľko možných dôvodov na to, aby obchody zostali uzavreté, vrátane náboženských alebo ideologických.

Pred niekoľkými rokmi zamestnanci, ktorí pracovali v nedeľu zvykli dostávať príplatky. Neexistuje však žiadna povinnosť vyššej mzdy, pokiaľ nie je zapísaná vo zmluve. Mnoho firiem vyplácalo svojim pracovníkom ďalších 50% za hodiny, ktoré pracovali v nedeľu. Ale v mnohých spoločnostiach táto vyššia sadzba zmizla. Keď sa moderný svet menil, práca v nedeľu sa stala normálnou. Už nebolo opodstatnené, aby ľudia, ktorí robili v tento deň, dostávali prémiu.
Už ani neplatí obmedzenie, že obchody môžu byť otvorené len určitú časť nedele. Existujú napríklad supermarkety alebo reštaurácie, ktoré sú otvorené 24 hodín denne, 7 dní v týždni. V krajinách, kde je mnoho židovských obyvateľov, sú väčšinou ich obchody zatvorené v sobotu, za to v nedeľu otvárajú svoje brány. Kresťanské obchody to mali presne naopak. Tento náboženský dôvod, že obchody sú v nedeľu zatvorené, pretože je deň odpočinku pre veriacich, je veľmi častý pre krajiny západnej Európy. Veľké spoločnosti rozhodujú o otváracích hodinách na základe výskumu, prieskumu zákazníkov a miestnych faktorov. Medzi tieto patria aj otváracie hodiny iných obchodov v tom istom nákupnom centre (miglior spazzolino elettrico). Obchodné ulice sú často navštevované cez víkend aj turistami, a tak dáva veľký zmysel otvoriť obchody aspoň dopoludnia alebo do skorého popoludnia.

Veľké supermarkety si môžu dovoliť mať otvorené v nedeľu aj bez toho, že by museli zamestnať viac ľudí alebo platiť im viac. Dnešná nová technika ponúka pomocníkov pri nakupovaní ako sú skeneri alebo samoobslužné pokladne, ktoré postupne nahradzujú nutnosť zamestnať človeka pri pokladni navyše v týchto náporových časoch.

Ak patríte medzi obyvateľov, ktorí si radi zájdu na prechádzku spojenú s nakupovaním, tak zaiste dúfate, že na otváracích hodinách v nedeľu štát nič nezmení a aj naďalej budeme môcť skočiť v nedeľu do obchodu, niekedy ani nie len na oddych, ale aj na nákup nejakej suroviny či potraviny, ktorá nám chýba, aby sme vykúzlili chutný nedeľný obed alebo posedenie pre priateľov a rodinu. Veď výhodou práce v nedeľu je možnosť náhradného voľna cez týždeň, ktoré si mnohí pochvaľujú a môžu tak vybaviť veľa vecí a záležitostí na úradoch.